Antygona

„Antygona” Sofoklesa należy do najlepszych i najczęściej wystawianych sztuk spośród zachowanych dramatów antycznych. Jest to arcydzieło o charakterze uniwersalnym, ponieważ zawiera przekaz zawsze aktualny i dla ludzkości, i dla człowieka jako jednostki. Sofokles głosi, że godność ludzka jest niezbywalna, że nie przekreśla jej nawet najgorszy czyn, bo brat, chociażby był zdrajcą, nie przestaje być bratem i człowiekiem, nie staje się rzeczą, którą można rzucić psom i sępom na pożarcie, lecz zasługuje na miłość i poświęcenie. Książka o odwiecznym ludzkim dramacie wybierania między mniejszym i większym złem, książka o przemocy i niezłomności, o walce z tyranią, w której zwycięstwo zawsze jest okupione śmiercią walczących.

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.

Szukaj...

Warto przeczytać


Czy wiesz że...

  • Najobszerniejsza książka świata to słownik chiński ‘’ Tu-sza-czi-czeng ‘’, składający się z 5 020 tomów po 170 stron każdy.